DUCHOWE

·

„Jesteś kłamcą, jeśli twierdzisz, że nie masz czasu na modlitwę”.
Jan Budziaszek „Do nieba idzie się…”

·

Wymiar duchowy życia człowieka nadaje w ogóle sens istnienia małżeństwa i rodziny. Jest jednocześnie najgłębszy. Dzięki niemu potrafimy przetrwać chwile najgorszego kryzysu i załamania (Chapman G., 2016; Dziewiecki M., 2014b; Guzewicz M., 2011, 2017; Pulikowski J., 2008). Wymiar duchowy relacji małżeńskiej może się wyrażać w następujący sposób:

 

  1. MODLITWA osobista, małżeńska i rodzinna. Czasem jej niestety nie ma, czasem jest ułomna, ale bez trwania na niej nasze małżeństwo nie przetrwałoby kryzysów, których już kilka pokonaliśmy. Widzimy wyraźnie prostą zależność: kiedy modlimy się szczerze i codziennie, to obserwujemy wzrost miłości w naszym małżeństwie, natomiast kiedy przestajemy się modlić, to szybko staczamy się w przepaść marazmu, kłótni i wzajemnych oskarżeń. Staramy się, by modlitwa była podstawowym budulcem naszej miłości małżeńskiej.
  2. PISMO ŚWIĘTE to świadectwo niezwykłej miłości Pana Boga do ludzi. Częsta lektura Pisma Świętego umacnia każdego dnia naszą wiarę, nadzieję i miłość.
  3. SAKRAMENTY utrzymują nas na powierzchni człowieczeństwa i odnawiają świadomość miłości Pana Boga do nas i drugiego człowieka – szczególnie współmałżonka.
  4. REKOLEKCJE to czas osobistego nawrócenia się do Pana Boga u boku współmałżonka. Miejsce spotkania się z DOBRYMI ludźmi i odpowiednio długi czas do naładowania duchowych „akumulatorów”. Dla nas 15-dniowe rekolekcje wakacyjne spędzone wraz z dziećmi, to najlepszy czas na odnowę naszego małżeństwa.
  5. DIALOG MAŁŻEŃSKI to wspaniała forma dłuższej rozmowy małżeńskiej, podczas której poruszamy fundamentalne tematy z naszego życia (Bóg, małżeństwo, dzieci, rodzice, dom itd.). W czasie dialogu szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące małżeństwa i rodziny. Dzięki rozmowie jesteśmy bliżej siebie, staramy się wzajemnie zrozumieć i wciąż na nowo poznawać Boże plany względem naszego małżeństwa.
  6. WSPÓLNOTA. Od dwunastu lat należymy do Domowego Kościoła – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Ta właśnie katolicka wspólnota pokazała nam sens powołania kobiety i mężczyzny do małżeństwa. Jako małżeństwo jesteśmy powołani nie tylko do tego, by zrodzić i wychować dzieci, ale także byśmy zbliżali się do Pana Boga i siebie nawzajem.
  7. OŁTARZ DOMOWY. W naszym domu takim małym ołtarzem domowym jest krzyż wiszący na ścianie. To szczególne miejsce naszej modlitwy.