EMOCJE

·

„Co powiedzieliby ludzie, gdyby idąc za Jezusem, nagle ujrzeli, jak On odwraca się pełen gniewu, do człowieka, który Go uderzył i krzyczy: – Czy ty wiesz, kim Ja jestem?!”
Jan Budziaszek „Do nieba idzie się…”

·

Emocje towarzyszą nam przez całe życie. Mogą być przyjemne lub nieprzyjemne. Nie są one ani dobre ani złe. Jednakże pod ich wpływem możemy czynić dobro albo zło. Możemy też nie zrobić nic (obojętność). Wiedzmy jednak, że miłości stale towarzyszą silne emocje, natomiast miłość to nie uczucia, ale postawa względem drugiej osoby.

Generalnie są dwa sposoby radzenia sobie z emocjami. Upraszczając, kobiety wyrażają swoje emocje całym ciałem, mają dużą trudność w ich nazwaniu i co najważniejsze potrzebują je wyrazić. Dlatego, jeśli jesteś mężczyzną, pozwól kobiecie wyrazić emocje. Zapytaj swoją żonę: „Jak się czujesz?”, „Co się stało?”

Inaczej jest w przypadku panów. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyzna ukrywa swoje emocje wewnątrz, raczej panuje nad nimi i potrafi je konkretnie nazywać – czasem zbyt gruboskórnie i dosadnie. Dlatego, jeśli jesteś kobietą, nie zmuszaj mężczyzny do wyrażania swoich emocji. Powiedz swojemu mężowi: „Widzę, że jesteś zdenerwowany. Jak będziesz chciał już pogadać, to daj znać, dobrze?”