O ROZMOWIE

 

„OGLĄDACIE TELEWIZJĘ, BO INTERESUJE WAS, CO DZIEJE SIĘ NA ŚWIECIE. NIE ROZMAWIACIE MIEDZY SOBĄ, BO NIE INTERESUJE WAS, CO DZIEJE SIĘ MIĘDZY WAMI”.
Jan Budziaszek „Do nieba idzie się…”

 

Rozmowa to podstawowy budulec więzi w małżeństwie. Dobra komunikacja wzmacnia miłość małżeńską, natomiast niewłaściwa – będzie ją powoli osłabiać. Miłości, tak jak każdej relacji wobec drugiego człowieka, stale towarzyszą silne emocje. Upraszczając, kobiety wyrażają swoje emocje całym ciałem, mają czasem trudność w ich nazwaniu i co najważniejsze: potrzebują je wyrazić. Panowie w pierwszym momencie ukrywają swoje emocje wewnątrz, chcą je ujarzmić i zastanawiają się nad ich przyczyną.

Przyzwyczailiśmy się krytykować, oceniać i uogólniać zamiast wyrażać swoje emocje. Często nie potrafimy wyrazić w nieraniący sposób tego, co rzeczywiście chcemy powiedzieć. Zachęcamy, by zastanowić się nad swoją komunikacją ze współmałżonkiem  i zmienić te praktyki, które nie wzmacniają naszej relacji!

Poniżej podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak wyrażać swoje emocje oraz jak komunikować się w małżeństwie, by wypowiadane słowa nie były początkiem konfliktu, ale podstawą zrozumienia, akceptacji i komfortu wyrażania siebie bez ranienia drugiej osoby.Opracowując temat komunikacji skorzystaliśmy z publikacji następujących autorów: Chapman G., 2016; Cloud H., Townsend J., 2015; Dziewiecki M., 2019; Faber A., Mazlish E., 2013a; Gordon T., 1991; Grey J., 2016; Grzybowski J., 2016; Gungor M., 2008; Holinger P.C.; Powell J., 1992; Powell J., Brady L., 1994; Pulikowski J., 2008 i Sujak E., 1989.

EMOCJE

CZYM ONE SĄ?

KOMUNIKACJA WERBALNA

CO TO JEST?

WYRAZIC SIEBIE

JAK MÓWIĆ?

ZROZUMIEĆ DRUGIEGO

JAK SŁUCHAĆ?