JĘZYKI MIŁOŚCI

 

ŻADNA MIŁOŚĆ NIE BĘDZIE TRWAŁA I WZRASTAŁA, JEŻELI KOCHAJĄCE SIĘ OSOBY NIE SPĘDZAJĄ RAZEM CZASU”.
Jan Budziaszek „Do nieba idzie się…”

 

Każdy człowiek w charakterystyczny dla siebie sposób okazuje miłość i „odbiera” ją, tzn. czuje się kochany (bądź niekochany) w zależności od konkretnych działań współmałżonka (bądź braku tych działań). Koncepcję języków miłości (bo tak nazywa się ten indywidualny sposób okazywania i „odbierania” miłości) odkrył i opisał G. Chapman (Chapman G., 2014). Językami miłości są:

  1. CZAS – dla osoby mówiącej tym językiem postawa miłości przejawia się w przebywaniu ze sobą (poświęcaniu uwagi, robieniu czegoś wspólnie).
  2. PREZENTY – dla osoby mówiącej tym językiem postawa miłości kojarzy się z otrzymywaniem prezentów (nie chodzi o drogie podarunki, raczej o dowód pamięci i symboliczne okazywanie w ten sposób miłości).
  3. AFIRMUJĄCE SŁOWA – dla osoby mówiącej tym językiem miłość jest równoznaczna z docenieniem i afirmowaniem (chwaleniem). Miłe słowa są dla takiej osoby potrzebne jak tlen dla człowieka.
  4. DOTYK – współmałżonek posługujący się tym językiem potrzebuje dotyku i kontaktu fizycznego (trzymania za rękę, obejmowania, przytulania, współżycia).
  5. PRAKTYCZNA POMOC – osoba mówiąca tym językiem czuje się kochana, gdy okazuje jej się praktyczną pomoc (mycie naczyń, odkurzanie mieszkania itp.).

G. Chapman twierdzi, że poznanie języka miłości współmałżonka i posługiwanie się nim w codzienności jest receptą na udane i szczęśliwe małżeństwo. Ponieważ mąż i żona zazwyczaj mówią innymi językami miłości, to intuicyjnie mówią w ten sposób do współmałżonka. Tymczasem kluczem do zdobycia serca męża/żony jest mówienie w JEGO języku miłości! Przykładowo: językiem miłości żony są „afirmujące słowa”, a mąż odbiera miłość poprzez poświęcony „czas”. Żona może komplementować męża i wspierać słownie jego działania, równocześnie rozmawiając z nim 5 minut dziennie. Mąż nie będzie się czuł kochany, bo potrzebuje czegoś innego. Nie rozumie języka miłości, jakim posługuje się żona. I odwrotnie: mężczyzna ciągle chce spacerować z ukochaną, rozmawiać, wszystko robić razem. Żona czuje się niekochana i nieszczęśliwa, bo nie słyszy komplementów i wspierających słów. Nie rozumie języka miłości, jakim posługuje się mąż.

Zachęcamy do odkrycia swojego języka miłości i języka miłości, jakim mówi nasz współmałżonek na warsztatach dla małżeństw lub indywidualnie, zgłębiając książkę G. Chapmana.