ROZMOWA

 

„OGLĄDACIE TELEWIZJĘ, BO INTERESUJE WAS, CO DZIEJE SIĘ NA ŚWIECIE. NIE ROZMAWIACIE MIEDZY SOBĄ, BO NIE INTERESUJE WAS, CO DZIEJE SIĘ MIĘDZY WAMI”.
Jan Budziaszek „Do nieba idzie się…”

 

Rozmowa to podstawowy budulec więzi w małżeństwie. Dobra komunikacja wzmacnia miłość małżeńską, natomiast niewłaściwa – będzie ją powoli osłabiać. Miłości, tak jak każdej relacji wobec drugiego człowieka, stale towarzyszą silne emocje.

Upraszczając, kobiety wyrażają emocje całym swoim ciałem, czasem nie potrafią ich nazwać i mają głęboko zakorzenioną potrzebę mówienia o uczuciach. Zaspakajanie tej potrzeby urzeczywistnia się, jeśli ktoś bliski okazuje kobiecie swoje zainteresowanie. Wsłuchując się w emocje kobiet sprawiamy, że czują się one zrelaksowane i szczęśliwe. W takich sytuacjach kobiety doświadczają głębokiego poczucia zrozumienia i prawdziwej miłości.

Panowie w pierwszym momencie ukrywają swoje emocje wewnątrz, chcą je ujarzmić, zneutralizować i zastanawiają się nad ich przyczyną. Panowie do emocji podchodzą w inny sposób niż kobiety – oni je rozwiązują, a one je wyrażają.

Nieznajomość tematu komunikacji generuje często wiele nieporozumień. Problemy mogą pojawić się w trakcie każdej rozmowy małżeńskiej – wówczas oni czują się niepotrzebni. a one czują się niezrozumiane.

Przyzwyczailiśmy się krytykować, oceniać i uogólniać zamiast wyrażać swoje emocje. Często nie potrafimy wyrazić w nieraniący sposób tego, co rzeczywiście chcemy powiedzieć. Zachęcamy, by zastanowić się nad swoją komunikacją ze współmałżonkiem  i zmienić te praktyki, które nie wzmacniają naszej relacji!

Poniżej podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak wyrażać swoje emocje oraz jak komunikować się w małżeństwie, by wypowiadane słowa nie były początkiem konfliktu, ale podstawą zrozumienia, akceptacji i komfortu wyrażania siebie bez ranienia drugiej osoby. Opracowując temat komunikacji skorzystaliśmy z publikacji następujących autorów: Chapman G., 2016; Cloud H., Townsend J., 2015; Dziewiecki M., 2019; Faber A., Mazlish E., 2013a; Gordon T., 1991; Grey J., 2016; Grzybowski J., 2016; Gungor M., 2008; Holinger P.C.; Powell J., 1992; Powell J., Brady L., 1994; Pulikowski J., 2008 i Sujak E., 1989.