MAŁŻEŃSKIE SOS

 

„W sytuacji konfliktu lub kryzysu małżeńskiego najważniejsze jest to, by całość podjętych wysiłków doprowadziła nas do przebaczenia małżonkowi, a następnie do wzajemnego pojednania”.

UMILOWANI.PL

 

Konflikty i kryzysy mają różne przyczyny. Uświadomienie sobie tego, że dzieje się coś złego między nami, jest pierwszym krokiem do zahamowania trudnej sytuacji w małżeństwie. Pytanie brzmi: jak rozpoznać pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu? Otóż początkiem „nie są sprzeczki, problemy alkoholowe czy zdrady małżeńskie, ale sytuacja, w której on czy ona przestaje okazywać miłość drugiej osobie. Małżonkowie ślubują sobie bowiem to, że będą siebie nawzajem kochać, a nie to, że powstrzymają się jedynie od wyrządzania sobie krzywdy” (Dziewiecki M., 2012). Naszym zdaniem najczęstszymi przyczynami konfliktów małżeńskich są:

Najlepszą strategią na wyjście z niełatwej sytuacji jest zrozumienie, że mogę zmienić TYLKO SIEBIE!!! Zacznijmy pracować NAD SOBĄ!!! Gdy uda nam się przepracować czy ulepszyć choć cząstkę siebie, nasz UMIŁOWANY (przy założeniu jego dobrej woli) będzie to widział i sam zacznie się zmieniać (Dillow L., 2011; Dziewiecki M., 2012, 2014a, 2014b; Grey J., 2016; Grzybowski J., 2016; Gungor M., 2008; Guzewicz M., 2011, 2018; Pulikowski J., 2008, 2017; Stefan W., 2013; Sujak E., 1989). Oczywiście nie można zapominać o tym, by właściwie komunikować współmałżonkowi o swoich zmartwieniach związanych z jego złym postępowaniem. W skrajnych sytuacjach pamiętajmy, że mamy prawo obrony przed wyrządzaną nam krzywdą ze strony współmałżonka (Dziewiecki M., 2012, 2014a, 2014; Stefan W., 2013).

W sytuacji konfliktu lub kryzysu małżeńskiego najważniejsze jest to, by całość podjętych wysiłków doprowadziła nas do przebaczenia małżonkowi, a następnie do wzajemnego pojednania. „Przebaczenie to wewnętrzny akt darowania komuś długu. Do przebaczenia nikogo nie trzeba, jesteśmy je zdolni dać sami. Przebaczenie możemy nazwać pojednaniem dopiero wtedy, gdy idzie ono w parze z uznaniem długu. Do pojednania potrzebne są dwie osoby. Przebaczenie dotyczy przeszłości i nie ma nic wspólnego z dopuszczaniem dalszych nadużyć. Natomiast przyszłość wiąże się z pojednaniem i granicami, które nas strzegą przed kolejnymi zranieniami (Stefan W., 2013)”Pojednanie następuje wtedy, gdy krzywdziciel weźmie odpowiedzialność za swoje czyny: okaże skruchę, przeprosi, zadośćuczyni i obieca zmianę w swoim życiu (Dillow L., 2011; Jedna A., 2015; Pulikowski J., 2014c; Stefan W., 2013).

Możemy pracować nad sobą w różny sposób: indywidualnie bądź z pomocą osób trzecich (rodziny, przyjaciół, księdza czy specjalisty). Zachęcamy do kontaktu z osobami „z zewnątrz” naszego otoczenia, które mają wiedzę, doświadczenie, a jednocześnie potrafią obiektywnie spojrzeć na trudną sytuację. Będąc w kryzysie szukajmy wsparcia u osób, które niosą nadzieję i pomogą nam uratować małżeństwo, prosząc w codziennej modlitwie o nieustanną pomoc i konkretne działania samego Pana Boga (Dillow L., 2011; Guzewicz M., 2011, 2017, 2018).

Osobom, które zmagają się obecnie z konfliktem lub kryzysem małżeńskim mamy do zaoferowania następujące propozycje pomocy:

KONFLIKT SZANSĄ

 

O PROBLEMACH

W MAŁŻEŃSTWIE

WIĘCEJ

KRYZYS MAŁŻEŃSKI

 

NIEMOŻLIWE

JEST MOŻLIWE

WIĘCEJ

KSIĄŻKI I STRONY

 

O MAŁŻEŃSTWIE

I RODZINIE

WIĘCEJ